Nominace na ME se rozhodla na Manmat canicrossu Okolohradce

Již po jedenácté hostily nádherné lesy kolem hradeckého rybníku Biřička závody individuálních sportů psích spřežení Manmat canicross Okolohradce. Přestože organizátoři již na minulém jubilejním ročníku slibovali, že byl poslední, odolali své pohodlnosti a uspořádali závody další. Reakce zúčastněných nenechává na pochybách, že se rozhodli dobře. Na start nastoupil rekordní počet závodníků, počítáme-li i děti, juniory a účastníky canicrossu pro celou rodinu, bylo jich téměř 200!

Závod byl také jediným nominačním závodem pro Mistrovství Evropy ECF v těchto disciplínách, takže nervozita na stratu byla vysoká.

První den se v kategoriích bikejering a scooter startovalo intervalově, po 30 vteřinách. Canicroosové straty byly hromadné. Ještě předtím se ale na čáru postavily děti se svými čtyřnohými parťáky a ukázaly divákům, že máme oprávněné naděje na úspěch na mezinárodních šampionátech i v příštích letech.

Poté si to šli vyzkoušet běžci i neběžci, kteří tuhle disciplínu zatím příliš neprovozovali do kategorie příchozích. I tam na trati 1,8 km byly zaběhnuty velmi slušné časy.

Hlavní závod na trase dlouhé 4, 6 km začal v sobotu v půl čtvrté. Na strat nastoupily všechny známé postavy individuálního mushingu v Čechách, snad kromě Dušana Erbse, který závody organizoval.

Adrenalin byl cítit ve vzduchu několik hodin, protože starty trvaly neuvěřitelné dvě hodiny. Závodníků bylo opravdu moc. Časy v cíli byly těsné. Například v bikeringu žen bylo prvních pět namačkáno v 9 vteřinách. Průměrným rychlostem by laik těžko uvěřil. Nejrychlejší Martin Klár měl na kole průměrnou rychlost na velmi technicky náročné trati 33,12 km/h! mezi běžci zazářil Tomáš Jaša rychlostí 22,3 km/hod, což je dost obtížné udržet na takové trati i na kole.

Druhá nedělení etapa závodu proto nabízela skvělou podívanou. Startovalo se kromě canicrossu gundersenovou metodu, tedy takzvanou stíhačkou, kdy se vyráží na trať v rozestupech z předchozí etapy. V cíli je tak jasné konečné pořadí závodníků.

Bikejering žen nakonec vyhrála Linda Suchá, která byla po prvním dnu třetí. Bikejering můžů ovládl po oba dva dny Martin Klár. Nejpočetněji obsazenou kategorii SC 1 (koloběžka s jedním psem) vyhrál Michal Ženíšek, který na trati nechal opravdu hodně, dokonce i kousek zubu. V kategorii SC2, koloběžka s dvěma psy, zvítězil Michal Tobiášek. Koloběžku s čistokrevnými psy SC 2.1 ovládl Jan Kopecký se sibiřským husky Arnym. V canicrossu  se psy nad 20 kg suverénně všechny překonal Tomáš Jaša a Michaela Srchová, se psy pod 20 kg zvítězila Zuzana Šulková a Václav Viktora.

Třešnickou na dortu, respektive hlavním závodě byl vložený tradiční závod s názvem Vlastíkovo plavání, kde jen o pár psích chlupů zvítězil Kryštof Spilka. Pak už nezbývalo než vyhlásit vítěze, poděkovat sponzorům a rozdat pestrou tombolu.

Tímto děkujeme všem partnerům za velmi silnou podporu, které si velmi vážíme. Zatím je ve hvězdách, zda se na Biřičce v Hradci Králové uvidíme i po dvanácté….