ManMat Canicross Okolohradce 2016 byl prostě výjimečný

Desátý ročník ManMat Canicrossu Okolohradce byl ojedinělý hned v několika ohledech. Za prvé se organizátorům podařilo dosud nevídané – poručili větru a dešti. Takže ačkoliv na celém území České republiky hustě pršelo, hradecká Biřička mohla hlásit mírně pod mrakem, ale sucho. A to tak, že většina pejsků musela být před startem ještě namáčena, kvůli ochlazení.

Za druhé se sešel rekordní počet startujících – přes 140 startů se zatím nepodařilo uskutečnit nejen na žádném ročníku Canicrossu Okolohradce, ale dokonce na žádném letošním musherském závodě. Velmi obsazené byly i kategorie dětí a příchozích – amatérských běžců, kteří si disciplínu přišli zkusit třeba vůbec poprvé.

A za třetí byl výjimečný atmosférou. Byl posledním nominačním závodem před říjnovým Mistrovstvím Evropy v Novém Městě na Moravě, takže mezi závodníky panovala lehká nervozita. Ta se ovšem rozpadla už v sobotu večer, kdy pořadatelé v čele s Dušanem Erbsem, ředitelem závodu, připravili pro všechny účastníky překvapení v podobě výborného dortu k desátému výročí závodu a hromady chlebíčků. Současně poděkoval sponzorům, městu Hradec Králové a všem, kteří se za těch deset let na organizaci podíleli. Zábava se pak táhla až do nočních hodin.

Druhá etapa v neděli ráno rozhodla o vítězích. V kategorii bikejering muži (jezdec na kole a pes) to byl Petr Krupička, v kategorii bikejering žen Linda Suchá. Kategorii scooter 1 (koloběžka s jedním psem) těsně zvítězil Michla Ženíšek, scooter 2 s přehledem ovládl Michal Tobiášek. Ve scooter 1.1. tedy koleběžku s čistokrevným psem – sibiřským husky také s přehledem zvítězil Milan Plšek.

Velké souboje jsme mohli shlédnout v nejoblíbenější kategorii canicross, která byla rozdělena nejen podle pohlaví závodníka, ale také podle váhy psa. Oba dva dny startovali závodníci hromadně a byla to náramná podívaná. Se psy do dvaceti kilogramů zvítězil Milan Sudek a Veronika Kubenová. Se psy nad dvacet kilo už tradičně zvítězila šampionka pořádajícího klubu SK Děti severu Martina Štěpánková, mezi muži zazářila nově vylétnuvší kometa Pavel Červenka.

V poledne byl pak čas ještě na Vlastíkovo plavání, kterého se zúčastnilo 22 závodníků. Ty, kteří se neumístili na předních příčkách v žádné kategorii, těšil alespoň pocit z pěkně stráveného víkendu a také tradiční tombola, kde vyhrává téměř každý.

Závody byly také dost možná výjimečné v tom, že se v kuloárech i veřejně šuškalo, že jsou možná poslední. Takže co bude za rok? Nechme se překvapit.